USG serca

(inaczej echo serca albo echokardiografia)
Jest to jedno z najbardziej podstawowych  badań obrazowych wykonywanych u sportowców i osób aktywnych fizycznie.
Dzięki niemu można uwidocznić budowę i czynność jam serca oraz łączących je zastawek, a także przepływ krwi przez serce i duże naczynia.
Do jego głównych zastosowań należy:
 
poszukiwanie problemów zdrowotnych mogących stanowić ukryte  stwarzać ryzyko nagłego zatrzymania krążenia
ocenę adaptacji sercA DO WYSIŁKU FIZYCZNEGO (FIZJOLOGICZNY REMODELING. 

Badanie wykonywane jest najnowszej klasy aparatem 

ACCLARIX LX9

serce sportowca

Trening sportowy powoduje zmiany adaptacyjne w układzie krążenia. Te zmiany w zakresie budowy i czynności mięśnia sercowego, które są skutkiem odpowiedzi na intensywny wysiłek fizyczny, nazywane są SERCEM SPORTOWCA. 
  • Wysiłki dynamiczne (np. pływanie, kolarstwo, bieganie) zwiększają wymiar lewej komory, objętość wyrzutową i pojemność minutową serca. Mięsień sercowy serca przerasta w sposób ekscentryczny (odśrodkowy), z zachowaniem niezmienionego stosunku masy do objętości. 
  • Wysiłki izometryczne, statyczne, (np. podnoszenie ciężarów, sporty walki, pchnięcie kulą) powodują wzrost ciśnienia tętniczego podczas treningu. Mięsień sercowy przerasta koncentrycznie. Zwiększa się stosunek masy do objętości serca.
    Stosunek grubości mięśnia sercowego do wymiaru jamy lewej komory u zawodników trenujących dyscypliny dynamiczne i statyczne pozostaje niezmieniony, o ile nie przyjmowali oni środków anabolicznych.

Badania przesiewowe serca u sportowców

Badania echokardiograficzne serca są korzystne w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania: od obiecującego młodego sportowca, przez biegacza w średnim wieku po zawodnika sportu wyczynowego. Wiele organizacji zawodowych, w tym FIFA i MKOl, zaleca, aby sportowcy poddawali się badaniom przesiewowym USG serca. Jest to szczególnie ważne, jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby serca, ale każdy może odnieść korzyść z badań przesiewowych. 

Echo serca może wykryć ukryte problemy takie jak wady serca, oznaki niedokrwienia serca, czy kardiomiopatia przerostowa, ale przede wszystkim pozwala zróżnicować fizjologiczne "serce sportowca" od zmian chorobowych.  

Spowodowany treningiem fizjologiczny przerost mięśnia sercowego jest równomierny, ma charakter ekscentryczny i zmniejsza się po zaprzestaniu treningu. To pozwala różnicować "serce sportowca" z przerostem patologicznym, np. w przebiegu kardiomiopatii przerostowej. 


Centrum Medycyny Sportowej i Zapobiegawczej

Pracownia echokardiografii

ul. Smugowa 26a

95-200 Pabianice

Poland

telefon: